YARIŞ KURALLARI

Katılım Koşulları:

Sağlık kuruluşundan alınmış “Spor yapmaya elverişlidir” belgesi yarışa başlamak için yeterlidir.

2022 yılına ait bisiklet lisansı yeterlidir. (UCI lisansına sahip olup içinde bulunduğumuz yılda UCI yarışmalarında puan almış sporcular katılamaz)


Yaş Grupları

Zamana karşı ve yol yarışları kadın ve erkekler için 9 farklı yaş kategorisi içermektedir.

Kadın-Erkek Yaş Grupları:

16 | 18 yaş (Bu kategorideki Genç sporcular aile izin belgesi ile 2.UCI NIRVANA GRAN FONDO WORLD SERIES ANTALYA’ya katılabilir fakat dünya şampiyonasına katılma hakkı kazanamaz; 2002 yılında ve öncesinde doğan sporcular için geçerlidir. Aile izin belgesi kayıt esnasında organizasyona ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir)

2. Yarış Kategorileri

Yarış kategorileri cinsiyet ve yaşa göre belirlenmiştir.

Erkek
 • (16-18) Erkek
 • (19-34) Erkek
 • (35-39) Erkek
 • (40-44) Erkek
 • (45-49) Erkek
 • (50-54) Erkek
 • (55-59) Erkek
 • (60-64) Erkek
 • (65-69) Erkek
 • (70-74) Erkek
 • (75-79) Erkek
 • – Genel Klasman – Erkek

  Kadın

 • (16-18) Kadın
 • (19-34) Kadın
 • (35-39) Kadın
 • (40-44) Kadın
 • (45-49) Kadın
 • (50-54) Kadın
 • (55-59) Kadın
 • (60-64) Kadın
 • (65-69) Kadın
 • (70-74) Kadın
 • (75-79) Kadın
 • – Genel Klasman – Kadın
 • 2. Uci Nirvana Gran Fondo World Series Antalya - 2022

  Yaş grupları, katılımcıların içinde bulunulan yılın 31 Aralık tarihindeki yaşı esas alınarak belirlenmektedir. Sadece uzun parkurda yarışan sporcular içerisinden kadın ve erkek genel klasmanı alınacaktır.

  Dünya Şampiyonasına puan veren kategoriler

  Zamana karşı ve uzun etap yol yarışındaki tüm yaş kategorilerinde aşağıda belirtilen yaş katagorileri ve parkurlarda ilk %20’lik dilimde yarışı bitiren sporcular dünya şampiyonasına gitmek için hak kazanırlar.

  Erkekler 19-59 yaş bayanlarda 19-49 yaş kategorileri sadece uzun parkurda %20 zaman barajına girmeleri durumunda dünya şampiyonasına gitmek için hak kazanırlar.

  Erkeklerde 60+ ve bayanlarda 50+ sporcular sadece kısa parkurda %20 zaman barajına girmeleri durumunda dünya şampiyonasına gitmek için hak kazanırlar.

  Kısa etap yol yarışında 50 yaş altındaki kadın, erkekler 60 yaş altı sporcular yarışı ilk %20’lik dilimde bitirseler dahi dünya şampiyonasına katılamazlar.

  % 20 zaman parkuru, final yarışına gitme hakkı veren parkurdaki yarışı birinci bitiren sporcunun yarış zaman derecesi %20 zaman barajını belirler.

  Kadın-Erkek Paracycling kategorisi

 • H Kategorisi | Elbisikleti
 • T Kategorisi | Üç Tekerlekli
 • B1 Kategorisi | Tandem Bayan
 • B1 Kategorisi | Tandem Erkek
 • C1 Kategorisi | Standart Kol Ampute
 • C2 Kategorisi | Standart Bacak Ampute
 • Paracycling kategorisinde mücadele edecek paralimpik sporcular sadece kısa parkurda yarışabilecekler ve yaş kategorisi ayrımı yapılmayacaktır.

  2. UCI Nirvana Gran Fondo World Series Antalya yarışlarında Paracycling kategorisi olmadığı için dereceye giren paralimpik sporcular dünya şampiyonasına katılma hakkı kazanamaz ve dereceye giren sporculara UCI forma ve madalyası verilemez. (dereceye giren sporculara madalya seremonisinde diğer sporcularla beraber organizasyon madalyası kürsüde verilecektir)

  Yarışlar

  Zamana karşı yarışı 18 Kasım 2022 Saat 10:00’da başlayacaktır. Sporcular 1 dakika ara ile çıkış yapacaktır. Ödül Töreni Fuar alanında son sporcunun yarışı bitirmesinden akabinde bir saat sonra düzenlenecektir. (TT yarış teknik toplantısı 17.11.2021 tarihinde 17.00 ana otelde yapılacaktır. (Otel bilgileri daha sonra paylaşılacaktır)

  Yol Bisikleti Yarışı 20 Kasım 2022 Saat 09:00 başlayacaktır. Ödül Töreni Fuar alanında saat 16:00 da yapılacaktır. (Yol yarışları teknik toplantısı 19 Kasım 2022 tarihinde saat 17.00'de Nirvana Cosmopolitan Otel'de yapılacaktır.

  Paracycling yarışı 20 Kasım 2022 Saat 09:00 başlayacak olup ödül töreni 16:00 de fuar alanında yapılacaktır. (Yol yarışları teknik toplantısı 19 Kasım 2022 tarihinde saat 17.00'de Nirvana Cosmopolitan Otel'de yapılacaktır.

  Bisiklet

  Yol bisikleti yarışında sporcular aşağıda belirtilmiş bisikletlerin dışındaki tüm bisikletler ile katılabilirler.

  Zamana karşı bisikleti, üzerinde triathlon gidonu olan bisikletler, mekanik ve elektrik destekli bisikletler, Yatay ve iki kişilik tandem bisikletler ile yarışmak yasaktır. Yarış alanına bu bisikletler ile gelen sporcular yarışa dahil edilmeyecek veya yarıştan çıkarılacaktır.

  Not: Zamana karşı bisiklet yarışında TT bisikleti ile katılınabilir ayrıca bisikletlerde triathlon gidonu kullanılabilir.

  Şehir bisikleti, Dağ bisikleti, kros bisikleti, hibrit bisiklet veya yol bisikleti ile yarışılabilir. Organizasyonda, yol bisikleti sporculara avantaj sağlayacağından bu bisikletleri ile yarışa katılmanızı öneririz.

  Paracycling sporcular kendileri için tasarlanmış bisikletler ile yarışacaklardır.

  Kask

  Kask takmak zorunludur. Kaskı olmayan sporcular yarışa başlatılmaz. Yarış esnasında kaskı takılı olmayan sporcular organizasyon yetkilileri tarafından diskalifiye edilerek yarış numarası alınır.

  Tüm kasklar CE belgesi olmalıdır. DIN 33954, SNEL ve/veya ANSI güvenlik standartlarına uygun olmalıdır.

  Mayolar

  Sporcular, UCI formaları hariç istedikleri mayoyu giyebilirler: Sporcuların mayo, bisiklet, kask, ayakkabı veya bisiklet ayakkabı koruyucularında gökkuşağı deseni veya çizgilerini kullanmaları yasaktır.

  Mekanik Destek

  Tüm parkurlarda mekanik destek sağlanmaktadır. Sporculara hizmet sağlamak amacıyla yeterli sayıda araç ve/veya motosiklet parkurda olacaktır. Bir araç, yarışı arkadan; diğeri ise önden takip edecektir. Ayrıca beslenme istasyonlarında teknik servis olacaktır. Zamana karşı yarışlarda ise sporcular, içerisinde mekanisyen olan bir araçla takip edilemez. Yarış başlangıcında teknik servis bulunacaktır. Tüm bunlara rağmen sporcuların bisikletleri kendi sorumluluklarındadır.

  Zamanlama ve süre ölçme

  Yarıştaki süreler elektronik olarak tutulacaktır. Kayıt tamamlanması esnasında verilecek olan elektronik çipin, zamanların düzgün ölçülebilmesi için kurallara uygun bir şekilde bisiklete monte edilmesi gerekmektedir. Teknik toplantı esnasında ayrıca çip takımı gösterilecektir.

  Yarış Numarası

  Kayıt esnasında cip ile birlikte teslim edilecek olan iki adet yarış numarası sporcu formasının arkasında bel hizasına yakın yanlardan görünebilir organizasyonun gösterdiği şekilde takılması gerekmektedir. Numaranın arkasındaki bilgilerin doldurulması gereklidir. Alerji, astım gibi özel durumlarınızı lütfen yarış numarasının arkasında özelikle belirtin.

  Yarış Başlangıç sırası

  Tüm sporcular, yaşı daha küçük olanlar önde; büyük olanlar geride olacak şekilde yaş kategorisine göre başlangıç alanına yerleştirilirler ve kategoriler başlangıçtan 5 dakika öncesine kadar birbirinden bariyerler, şerit veya kordonlarla ayrılırlar. Kadınlar, erkek yaş gruplardan önce ilk başlangıç alanına yerleştirilirler (tüm yaş grupları birlikte olacak şekilde). Uzun parkur önde ve kısa parkur arkada olacak şekilde düzen tekrar edilecektir.

  Paracycling sporcular kısa parkur sporcuların arkasında başlangıç yerlerini alırlar.

  Güvenlik

  Yol yarışı başlamadan önce trafik kesilecektir.

  Yarışın güvenliği ve yolu açması için sporcuların önünden polis ve organizasyona ait araç ve motosikletler olacaktır.

  Yarışın güvenliği, adil olması ve muhtemel sorunlardan kaçınmak amacıyla yarış parkuruna sadece basın ve organizasyona ait araçlar girecektir.

  Takım araçları veya kişisel sporcu takip araçları parkura alınmayacaktır.

  Sporcular; istenmesi durumunda organizasyon araçlarına yolun sağına geçerek yol vermesi gerekmektedir.

  Sporcunun herhangi bir sebepten durması gerekirse kolunu kaldırarak diğer sporcuları ve araçları uyararak yolun sağına geçmesi ve burada yardım aracını beklemesi veya tamiratını burada gerçekleştirmesi gerekmektedir.

  Yarış esnasında ilk sporcudan bir saat sonra emniyet aracı yolun güvenliğini alarak arkasından trafiği açacaktır.

  2. UCI NIRVANA GRAN FONDO WORLD SERIES ANTALYA yarışı için asgari ortalama sürat açıklanacaktır. Bu limite uymak zorunludur. Asgari ortalama hız yarış parkur durumuna, uzunluk ve irtifasına bağlıdır, katılım şartnamesi ve yarış bilgileri içinde belirtilecektir. Bu sürat değeri yarış kurallarının bir parçasıdır.

  Asgari ortalama hız organizasyon komitesi tarafınca denetlenecektir. Trafik durumu uyarınca organizasyon, güvenlik, parkur ekipleri ve polis birimleri ile koordineli olarak, çok geride kalmış katılımcıları, asgari süratin üstün de olsalar bile yarıştan çıkarma hakkına sahiptir.

  Sporcu toplama aracı, grubun en sonundaki isteyen sporcuları bisikletleri ile beraber toplama aracına alır ve bitiş alanına ulaştırır.

  Ambulans ve polis araçları ayrıca geride kalarak sporcuların trafik içinde güvenliğini alacaklardır. Bu esnada da sporcunun güvenliği kendisine aittir.

  Trafiğin açılma süresi ve bitiş süreleri ayrıca organizasyonun inisiyatifinde olup yarış öncesinde yapılacak teknik toplantıda sporculara ayrıca bilgi verilecektir.

  Zamana karşı yarışında parkur tamamen yarış boyunca trafiğe kapalı olacaktır.

  Yaşanabilecek küçük kazalar için beslenme ve bitiş alanında ilk yardım çantası bulundurulacaktır.

  Yarış organizasyonunda yeterli sayıda ambulans olacaktır. Bu ambulansın biri yarışta kopan grubu takip edecek olup bir diğeri arkadan takip edecek ayrıca parkurda bazı noktalarda bekleyip gerekmesi durumunda parkura girecektir.

  Organizasyon riskler içermektedir ve sporcular bu riskleri kabul ederek (kayıt esnasında tüm katılımcılardan feragatname alınacaktır) bu yarışa katılırlar.

  Ceza gerektiren durumlar

  Kasksız yarışmak diskalifiye nedenidir.

  Herhangi bir sebepten dolayı parkurun terk edilmesi diskalifiye nedenidir. Beslenme alanları parkur dahilindedir. Gerekmesi durumunda yolların kenarındaki kaldırım teknik servis için kullanılabilir ve bu kısım parkura dâhil sayılır.

  Organizasyon destek araçları haricindeki araçlardan destek alan sporcular diskalifiye edilir.

  Araçlardan tutunmak diskalifiye nedenidir.

  Kendisini ve diğer sporcuları tehlikeye atarak bisiklet sürmek diskalifiye nedenidir.

  Bilinçli bir şekilde hakemleri ve organizasyonu yanıltmaya çalışmak yarış bitmiş olsa dahi diskalifiye nedenidir. Kurallara uymayan bisiklet ile yarışmak diskalifiye nedenidir.

  UCI puanı almış veya Profesyonel takım sporcusu olan kişilerin yarışmaya katılması diskalifiye nedenidir.

  Yarış numarasını bilinçli bir şekilde çıkarmak, takmamak veya bisiklet numarasının bulunmaması diskalifiye nedenidir. Etik kurallar dahilinde yarışmayan sporcular diskalifiye edilir.

  Sporcunun yarışı bitirmiş olması ceza almayacağı anlamına gelmez.

  Diskalifiye olan kimselere: cezalar organizasyon tarafından verilir ve kendilerine iletilir. Sporcunun buna itiraz hakkı yoktur.

  Sporcuların çevreye zarar vermesi ceza nedenidir.

  Beslenme Alanı

  Yol yarışlarında, katılımcıların içecek ve yiyecek alabilecekleri beslenme alanları bulunmaktadır. Tüm beslenme alanlarında aşağıdakiler bulunur:

  Küçük kazalar için bir ilk yardım çantası

  İçecekler: su

  Yiyecek: meyve,

  Yeterli sayıda seyyar tuvalet

  Mekanik sorunlarda yardımcı olacak bir mekanisyen

  Beslenme alanı, en az 5 km önceden belirtilir.

  Grup halinde iken beslenme istasyonuna girecek sporcuların ellerini kaldırarak diğer sporcuları ve takip aracını uyararak alana geçmesi gerekmektedir.

  Ödül Töreni

  Her kategori için ayrı ayrı (kadın- erkek) ödül kürsüsü düzenlenecektir.

  Uzun etap ve 50 yaş üstü kadın 60 yaş üstü erkek kısa etapta ilk üçe giren sporculara UCI Madalyası ve UCI Gran Fondo World Series Forması hediye edilecektir.

  Zamana karşı yarışı için ödül töreni 20.11.2022 Pazar günü son sporcunun yarışı bitirmesinden bir saat sonra düzenlenecektir. Tüm yol yarışları ödül töreni 20.11 2022 tarihinde fuar alanında saat 16:00 de yapılacaktır.

  Paracycling tüm kategori ödül töreni yine 21.11 2021 tarihinde fuar alnında saat 16:00 da yapılacaktır.

  UCI Gran Fondo World Series genel klasmanda dereceye giren sporcular sadece uzun parkurda yarışan sporcular içerisinden kadın ve erkek olarak alınacaktır.

  Katılımcı ve UCI Madalyası

  Katılımcıların yarış bitirme madalyası alabilmesi için mutlaka parkuru bitirmiş olması gerekmektedir.

  Yarışı tamamlayan tüm sporculara yarış bitirme madalyası (finisher medal) verilecektir.

  Yarışta kendi kategorisinde dereceye giren ilk üç sporcuya 2. UCI NIRVANA GRAN FONDO WORLD SERIES ANTALYA organizasyon madalyası verilecektir. Bu madalyayı alan sporculara ayrıca yarış bitirme (finisher madel) madalyası verilmez.

  Katılımcının UCI madalyası ve dünya şampiyonasına katılma şansı yakalayabilmesi için, uzun parkurda (50 yaş üstü kadın 60 yaş üstü erkek kısa parkur dahil) kendi kategorisinde yarışa başlayanlar içinde ilk %20 lik dilime girerek yarışı bitirmiş olması gerekmektedir.

  Kategorilerde dereceye giren ilk üç sporcu %20’lik dilim kuralına bakılmaksızın dünya şampiyonasına katılma hakkını ve UCI madalyasını elde eder.

  Zamana karşı yarışı yine her kategori de %20’e giren sporcuya UCI madalyası, ilk üçe giren sporculara UCI Mayo, UCI madalya ve Zamana karşı dünya şampiyonasına katılma şansı verir.

  KAYIT ÜCRETİ

  Kayıt ücretleri katılımcının sağlık sorunları ile ilgili durumlarda rahatsızlığını ibraz edeceği bir rapor ile 15.11.2022 tarihine kadar organizasyona bildirmesi durumunda tüm kayıt ücreti iade edilecektir. Harici durumlarda para iadesi yapılamaz.